Tepisi su oduvek jedan od onih dizajnerskih detalja koji unose toplinu i eleganciju u enterijer. Pored toga što ukrašavaju prostor, kao odlični izolatori omekšavaju zvuke i čine da nam je toplije na stopalima. U isto vreme dekorativni i praktični, jer štite podove od oštećenja, tepisi su važan element svake sobe.

Međutim, da bi što duže trajali i ulepšavali naš prostor, važno je da se održavaju na pravilan način. Ne čiste se sve vrste tepiha isto, niti se prilikom uklanjanja fleka koristimo istim metodama kod tepiha od prirodnih i veštačkih materijala. 

Bez obzira da li vaš dom krase gumirane prostirke, čupavi vuneni tepisi ili oni izrađeni od polipropilena, važno da razumete tip tepiha i kako da ga održavate čistim. Kada je reč o podeli tepiha na vrste, uglavnom se misli na različit način izrade i tip vlakana. Postoje tepisi od prirodnih i sintetičkih materijala, a svaka vrsta zahteva posebne strategije održavanja. Kako da čistite pamučne, a kako akrilne tepihe? Kojim trikovima se poslužiti za uklanjanje nezgodnih fleka? Pročitajte. 

TEPISI OD PRIRODNIH MATERIJALA

Od tepiha napravljenih od prirodnih materijala na tržištu su najzastupljeniji vuneni i pamučni tepisi. Obe vrste tepiha garantuju visoki stepen komfora, a estetske standarde u stopu prati i njihova funkcionalnost. 

VUNENI TEPISI

Tepisi od vune su izuzetno rešenje za životni prostor, zbog toga što su otporni na fleke, vatru i visoke temperature i spadaju u kategoriju tzv. antialergijskih tepiha. Naime, vuna je izdržljiv materijal, između ostalog otporan i na grinje. U zavisnosti od gustine tkanja i kvaliteta vune (najbolja je novozelandska), varira i cena ove vrste tepiha. Inače, vuneni tepisi su među najskupljim na tržištu. 

Kada je u pitanju održavanje, dovoljno je da se oslonite na usisivač. Redovnim usisavanjem ćete ukloniti prašinu i nečistoće koje se tokom dana/sedmice nakupe. U slučaju da želite dublje čišćenje, poverite tepih profesionalcima, a u kućnim uslovima izbegavajte izbeljivač, amonijak i druge alkalne proizvode. 

S obzirom da vuna upija veću količinu vode, trebaće više vremena da se tepih osuši. Kod fleka je poželjno da se reaguje brzo i da se pritom koriste blaga sredstva koja neće napraviti oštećenja na vunenim vlaknima, a samim tim i trajnu mrlju. 

PAMUČNI TEPISI

Pamučni tepisi, odnosno tepisi od viskoze, još jedna su vrsta tepiha od prirodnih materijala. Neretko je njihov sastav mešovit, pa se celulozi dodaje svila a rezultat su tople i mekane prostirke upečatljivog sjaja. Poput vunenih i viskoznii tepisi su izdržljivi i dugotrajni, ali i znatno tanji, čime je njihovo održavanje u velikoj meri olakšano. Antistatički su, privlače prašinu i alergene koji lebde u vazduhu, što ih svrstava u izuzetno praktične prostirke za sobe u kojima borave osobe koje se bore sa alergijama.

Redovno usisavanje i dubinsko pranje jednom godišnje učiniće da vaš pamučni tepih ima dugi vek trajanja. Zbog toga što upijaju prašinu, vremenom  mogu da promene boju i požute, zbog čega je dubinsko čišćenje neophodno. S obzirom da su poprilično tanki, ako su manjih dimenzija možete ih oprati čak i u mašini za veš. 

TEPISI OD VEŠTAČKIH MATERIJALA

Sintetički tepisi imaju atraktivan izgled, odlikuje ih kvalitet izrade i pristupačna cena. Na tržištu su dostupni tepisi od poliesterapolipropilena i akrila, mada ima ima i onih koji se prave od najlona. U zavisnosti od dužine vlakana i dezena postoje klasični modelimoderni tepisi, kao i sve popularniji čupavi tepisi.

TEPISI OD POLIESTERA

Kada govorimo o tepisima od veštačkih materijala, u prvom redu su tepisi od poliestera. Otporni su na habanje i bakterije, intenzivnih su boja, ali nešto kraćeg veka od tepiha od prirodnih vlakana. Ipak, uz redovno održavanje, poliesterski tepisi i te kako mogu da vam posluže. Redovno usisavanje je osnova, a što se nekog dubljeg čišćenja tiče, važno je slediti uputstva na etiketi i ne koristiti hemikalije i metode koje mogu da oštete tepih. U većini slučajeva nećete pogrešiti ako “osvežite” tepih rastvorom sode bikarbone i vode. (Napravite probu na ivici tepiha).

Premda je poliesterski tepih sertifikovan ako otporan na mrlje, to ne znači da mu ne treba redovno održavanje i dubinsko čišćenje. Iznajmite parni čistač ili odnesite tepih na dubinsko pranje jedno ili dvaput godišnje. Ova tehnika će ukloniti duboko usađenu prljavštinu i ostatke iz vlakana tepiha.

TEPISI OD POLIPROPILENA

Polipropilenski tepisi su takođe popularno i praktično rešenje za bilo koji prostor, pre svega zbog lakog održavanja, povoljne cene i izuzetnih estetskih kvaliteta. Proizvode se u raznim, bojama, dezenima i oblicima, a uz to imaju antistatička i antibakterijska svojstva, što ih čini savršenim izborom za dečje sobe, dnevni boravak, kao i poslovne kancelarije u kojima ima dosta elektronskih uređaja. Opisuju se još i kao Child friendly i Pet friendly.

Izuzetno zahvalni za održavanje, tepisi od polipropilena zahtevaju redovno usisavanje, a uz to i ne upijaju vlagu pa ne morate brinuti zbog buđi. Sa njihovih vlakana se lako uklanjanju fleke i nečistoće, ne zadržavaju neprijatne mirise, a njihove boje ne bledeKada čistite sami ovakve tepihe vodite računa da sredstvo za čišćenje ne sadrži izbeljivače.

AKRILNI TEPISI

Tepisi od akrila poznati su kao “zamena” za vunene tepihe, jer imitiraju njihov izgled. Ipak, ne treba zaboraviti da je u pitanju sintetički materijal koji nema dugovečnost i izdržljivost vune. Akrilna vlakna su sklona habanju, ali za razliku od vunenih ne upijaju vlagu, tako da se ovi tepisi ne mogu ubuđati ni poprimiti neprijatne mirise. Boje akrilnih tepiha su postojane, pa prostirke od ovog materijala daju poseban izgled svakom enterijeru. Usisavanje i čišćenje vodom i univerzalnim sredstvima su najbolje strategija za održavanje ove vrste tepiha.

TEPISI SA SVIH MERIDIJANA – GEOGRAFSKO POREKLO TEPIHA

Govoreći o vrstama tepiha ne možemo propustiti ni podelu prema geografskom poreklu, odnosno zemlji u kojoj su izrađeni. Na domaćem tržištu naročito su aktuelni i popularni tepisi iz Turske, koji se prave od polipropilena i poliestera, a po meri i potrebama čoveka savremenog doba. 

Prepoznatljivi po kvalitetu i finoj izradi su jermenski i avganistanski tepisi, koji se prave od prirodnih materijala, najčešće prirodno bojene vune. Prepoznatljivi po gustini čvorova i izuzetnom tkanju, indijski tepisi su sve traženiji u Evropi. Isto se može reći za tradicionalne kineske tepihe sa mitološkim elementima, simbolima i šarama.

Njegovo veličanstvo persijski tepih zauzima posebno mesto zbog svoje lepote, raskoši i luksuza koji unosi u enterijer. Tradicija tkanja tepiha u Persiji je duga (datira iz bronzanog doba), a svaki primerak predstavlja pravo umetničko delo.

Sada kada znate koje vrste tepiha postoje, koje su im odlike i kako se održavaju možete mnogo lakše da odaberete pravi tepih za vaš dom